معرفی کتابخانه مرکزی

آخرین بروزرسانی: ۱۴۰۰/۰۳/۲۵ ۲۰:۲۹| تعداد بازدید: 467

 

کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه در سال 1372  با هدف تامین نیازهای اطلاعاتی اعضا هیات علمی، دانشجویان ، پژوهشگران و کارکنان در جهت توسعه فعالیت های پژوهشی و آموزشی دانشگاه تأسیس گردید و از سال 1390 ، فعالیت رسمی خود را آغاز نمود و در سال 1396 به ساختمان جدیدی با زیر بنای 500 متر مربع انتقال یافت.

همچنین با به کارگیری شیوه‌های نوین کتابداری و اطلاع‌رسانی و تکنولوژی پیشرفته در جهت استفاده بهینه از نیروی انسانی، منابع و امکانات به منظور افزایش سرعت اطلاع رسانی و دسترسی مطلوب به منابع و اطلاعات در راستای اهداف آموزشی پژوهشی دانشگاه ، فعالانه به عرضه خدمات می پردازد.

 این خدمات شامل:

  • مجموعه سازی: انتخاب، سفارش و خرید منابع کتابخانه از قبیل کتاب، مجلات، منابع الکترونیکی و ... به منظور دستیابی به مجموعه ای غنی، بر اساس نیازسنجی از گروه های استفاده کننده کتابخانه
  • خدمات فنی: سازماندهی و طبقه بندی مواد و منابع کتابخانه ای تحت نظمی یکسان به منظور تسهیل در بازیابی منابع، براساس استاندارد جهانی NLM (کتابخانه پزشکی آمریکا) صورت گرفته است و بعد از مراحل آماده سازی، آماده امانت دادن است
  • • خدمات عمومی: شامل امانت، تمدید، رزرو منابع و پیگیریهای لازم
  • • خدمات اطلاع رسانی: از طریق جستجو در اینترنت و پایگاههای اطلاعاتی پزشکی از قبیل
  • (Pubmed , Elsevier , Ovid , Proquest , SID,Clinical Key ,…)
  • • خدمات مرجع : شامل راهنمایی و مشاوره مراجعان به کتابخانه جهت یافتن موضوع موردنظر در منابع موجود کتابخانه، همچنین کمک، راهنمایی و آموزش مراجعان در استفاده از اینترنت جهت جستجوی مطالب مورد نیاز
  • وجود سیستم امنیتی ، دو مخرن تخصصی و عمومی، 2 سالن مطالعه و یک سالن گردش کتاب می باشد که در دو بخش خدمات عمومی ( امانت و گردش منابع ، مرجع و نشریات ، اطلاع رسانی ) و خدمات فنی( سفارش و تهیه منابع ) آماده ارائه خدمات ( امانت ، اطلاع رسانی پزشکی ، رده بندی ، فهرست نویسی ، مرجع و ...) به اساتید ، کارکنان و دانشجویان می باشد.، نظام دستیابی به منابع کتابخانه به صورت سیستم قفسه باز است.

منابع موجود در کتابخانه مرکزی شامل: 

 (17107) نسخه کتاب تعداد کل مجموعه کتب کتابخانه، که از این تعداد حدود 15650 نسخه کتاب فارسی و  1457  نسخه کتاب  لاتین می باشد.

 

هدف کتابخانه مرکزی دانشگاه:

کمک به ارتقا سطح کیفی آموزش و پژوهش در دانشگاه از طریق تامین منابع اطلاعاتی چاپی و الکترونیکی مورد نیاز گروه های علمی واحد های مختلف دانشگاه و فراهم نمودن محیط مناسب جهت استفاده ازین منابع در راستای آموزش و پژوهش.

 

چشم انداز فعالیت واحد:

تقویت آموزش پژوهش و فعالیت های پژوهشی دانشگاه و حمایت از تلاش های دانشگاه در جهت ارتقا رتبه از طریق تهیه و توسعه و تسهیل دسترسی به منابع و اطلاعات علمی مورد نیاز دانشگاه و مدیریت بهره برداری ازین منابع است.

 

جامعه استفاده کننده:

دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد: فیزیولوژی، بیوتکنولوژی و زیست فناوری

دانشجویان مقاطع کارشناسی: پرستاری، مامایی، علوم آزمایشگاهی، اتاق عمل، هوشبری، بهداشت عمومی، بهداشت محیط، بهداشت حرفه ای، فوریت های پزشکی و فناوری اطلاعات سلامت.

دانشجویان کاردانی: فوریت های پزشکی، بهداشت محیط، سلامت دهان و دندان.